معماری مدرن در کلینیک دندانپزشکی تخصصی

طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی

طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی  Dinbar & Dinbar با هدف ایجاد فضایی مدرن، حرفه ای و راحت برای دو برادر پزشک انجام پذیرفته است. هدف تیم طراح یایجاد فضایی با ظاهری جذاب و درخشان بود به شکلی که معماری ای معاصر را به نمایش بگذارد، تکنولوژی به کار رفته در این فضا به وضوح گویای بهره گیری معمار از سیستم های مدرن و نوین طراحی داخلی مطب و کلینیک های درمانی است.

طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی

در بدو ورود، مراجعین وارد فضایی دعوت کننده و پذیرش می شوند و در مقابل آن، فضای انتظار قرار دارد، این سالن در بخش مرکزی فضا قرار گرفته است  و با هدف ایجاد محیطی دلپذیر و آرامش بخش طراحی شده است. متریال ها و رنگ های به کار رفته در طراحی داخلی اتاق انتظار مطب همگی طبیعی هستند ، رنگ سرد در کنار رنگ های گرم قرار گرفته، و نقاشی های یک نقاش با سبک انتزاعی معاصر، تناژی از رنگ آبی را در محیط وارد کرده است. چوب های طبیعی به کار رفته در کف و همراه شدنشان با دیواره های سفید و نور های به کار رفته در فضا ، ترکیبی مناسب برای کلینیکی مدرن را به نمایش گذاشته اند. رنگ سفید دیواره ها بستری مناسب برای نمایش سایر اجزای فضا شده و همچنین توانسته آرامش بصری افراد را به شکلی قابل لمس افزایش دهد.

طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی

یک پنجره بزرگ با 15 متر مربع مساحت، منبع اصلی نور طبیعی واقع در فضا است، علاوه بر منبع نور طبیعی، منابع نور مصنوعی نیز جهت ایجاد روشنایی ای مناسب و وسیع تر نشان دادن فضا تعبیه شده اند. یکی از مهم ترین آیتم های طراحی یک کلینیک یا مطب، استفاده از نور طبیعی است، نور طبیعی خورشید ویژگی های منحصر به فردی دارد که می تواند فضای داخلی را آرامش بخش، امن و دوستانه نشان دهد، استفاده از نور های مصنوعی در کنار نور های طبیعی نیز برای تامین نور عمومی استاندارد فضا ضروری است از این رو بهتر است این دو آیتم همیشه به همراه هم در فضا آورده شوند.

طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی

بعد از بخش ورودی، اتاق های درمان، اتاق پزشک، محل شست و شو و مسواک زدن ، توالت و آزمایشگاه و یک فضای کاربردی قرار دارد. اتاق های درمان با استاندارد ها و درستور العمل های پزشکی طراحی شده است به شکلی که دارای  مبلمانی اختصاصی، فواصل و اندازه های دقیق، تجهیزات پشتیبانی، فناوری های روز و نورپردازی ای اصولی می باشند. در فضا هایی که کودکان و نوجوانان تحت درمان قرار می گیرند، فضا به شکلی دوستانه تر و صمیمی تر شکل گرفته است.

طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی

در بخش پذیرش به عنوان مرکز و هسته اصلی فضا، کمد هایی تعبیه شده تا از به هم ریختگی بصری جلوگیری شود و همچنین برای هر دستگاه و وسیله ای فضایی انحصاری در نظر گرفته شده است. راه پله با طراحی ای مینیمال شکل گرفته و کف پله های چوبی به عنوان عنصری جذاب، توجه بیننده را جلب می کنند و افراد را به سمت طبقه بالا راهنمایی می کنند.

طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی

مبلمان استفاده شده در بخش انتظار به شکلی انتخاب شده اند تا فضایی دنج و جذاب در اختیار کاربران قرار دهند، بهره گیری از گیاهان در طراحی فضای انتظار مطب، حس تعلق و حضور در خانه را در کاربران بیشتر می کند، گیاهان به شکلی بی طرفانه، طبیعت صلح جو را در فضای داخل وارد می کنند و جلوه ای خاص به محیط اطراف می بخشند، استفاده از گیاهان می تواند زمینه ای مناسب برای بهره گیر از معماری ای مینیمال، رنگ های خنثی و آرامش بخش و فضایی ساده ولی جذاب باشد.

طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی

نورپردازی های دکوراتیو یکی دیگر از جذابیت های بصری فضای انتظار هستند، نور های دکوراتیو علاوه بر این که به تامین نور عمومی فضا کمک می کنند می توانند فضای داخلی را متفاوت تر کنند، نور ها نقش اساسی ای در ایجاد تغییرات مثبت محیط دارند، نور های عمومی معمولا به شکلی ساده تر در محیط قرار می گیرند و با مکمل خودشان، یعنی نور های تاکیدی و دکوراتیو، محیط داخلی را زیبا تر می کنند. در طراحی فضای انتظار این مطب دنداننپزشکی، استفاده از نور های دایره ای سقف ،هم از جنبه دکوراتیو و هم از جنبه تامین نور عمومی فضا کمک بسیاری کرده است، چراغ های سیلندری و نور تاکیدی شان نیز، بخش انتظار را به محیطی جذاب و دوست داشتنی بدل کرده است.

طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>