مطب دندانپزشکی با دیزاینی مدرن، گرم و صمیمی

طراحی کلینیک دندانپزشکی

در طراحی این مطب دندانپزشکی، فضای داخلی به طور کامل بازسازی شد که در نتیجه آن سه اتاق برای بیماران و یک اتاق برای قرارگیری 20 دانشجو در نظر گرفته شد، الگو و کانسپت اصلی طراحی این فضا ها بهره گیری از نور طبیعی به مقدار کافی بوده است که در بخش های مختلف به خوبی قابل مشاهده است، نور طبیعی را می توان معجزه طراحی فضای داخلی نامید، این معجزه به حدی بر روی سیستم روانی و جسمی افراد تاثیر گذار است که برای طراحی و بازسازی فضا های داخلی اولویت اول طراحان است!

طراحی کلینیک دندانپزشکی

یکی از آیتم های مهم در استفاده نور طبیعی، چگونگی وارد کردن آن در فضای داخلی و میزان استفاده از آن است، نور طبیعی می تواند خوب یا بد باشد، و این خوب بودن یا بد بودن بستگی به استفاده هوشمندانه از آن دارد.

پوسته های نیمه شفاف استفاده شده در فضای داخلی ، علاوه بر هدایت نور در فضا های انتهایی، حریم خصوصی مورد نیاز هر اتاق را نیز تنظیم کرده است، به طور کلی بهره گیری از پارتیشن ها و نیم پارتیشن های نیمه شفاف یکی از راه های هدایت نور طبیعی در عین رعایت حریم خصوصی فضا ها است. قاب های چوبی به کار رفته در فضای داخلی علاوه بر ایجاد محیطی گرم و روستیک، فضایی نیمه باز به وجود آورده است و علاوه بر وارد کردن نور در این فضا، دید را به بخش های دیگر محدود کرده است.

طراحی کلینیک دندانپزشکی طراحی کلینیک دندانپزشکی

مکعب شیشه ای واقع در مرکز فضای داخلی علاوه بر ایجاد محیطی روشن و نورانی، باعث ایجاد تنوع بصری و جذابیت حجمی شده است ،این مکعب شیشه ای با استفاده از متریال شیشه مات ساخته شده و علاوه بر جداسازی فضا های مختلف از یکدیگر باعث عبور نور به واسطه متریال نیمه شفاف خود شده است.

سقف فضای داخلی با استفاده از متریال و رنگ های صنعتی به شکلی اکسپوز طراحی شده است، استفاده از لامپ های ساده، نمایان بودن حجم اصلی سقف سازه ای ، نشان دادن سیم ها و محل عبور آن ها همگی از ویژگی طراحی سقف به سبک صنعتی هستند، یکی از آیتم های جالب توجه این سقف ها ، جسارت در نمایش جزییات سازه ای و استفاده از آن ها به عنوان عنصر شاخص و جالب توجه فضا است! در طراحی مطب دندانپزشکی به این شیوه، سینی های کابل، کانال های تهویه در فضای مرکزی به خوبی قابل مشاهده است در حالی که در فضای بیماران و بخش های تخصصی تر از طراحی ای ساده و شسته رفته استفاده شده است و سقف ها در حالت ساده و کاور شده خود به نمایش در آمده اند.

چوب طبیعی یکی از متریال هایی است که در طراحی ای کلینیک دندانپزشکی به شیوه ای جذاب در کنار متریال های شفاف ونیمه شفاف شیشه به کار رفته است. چوب های به کار رفته در این فضا در طبیعی ترین رنگ و حالت خود استفاده شده اند و با همنشینی عالی ای شان با شیشه های شفاف، فضایی مدرن و در عین حال گرم و صمیمی را به نمایش گذاشته اند. چوب های مورد استفاده دز فضا های داخلی در طرح ها و رنگ های مختلف وجود دارند، این چوب ها اگر در رنگ های روشن و همراه شدنشان با رنگ سفید به کار روند طراحی ای به سبک اسکاندیناوی را به نمایش می گذارند، در سبک صنعتی نیز استفاده از چوب کاربرد بسیاری دارد، چوب ها می توانند عنصر بصری جذاب یک فضای ساده و مینیمال باشند.

طراحی کلینیک دندانپزشکی طراحی کلینیک دندانپزشکی

یکی از آیتم های قابل توجه در طراحی فضای داخلی ، بهره گیری از مبلمان مناسب برای فضای انتظار و پذیرش است، فضای انتظار برای بیماران از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که افراد ممکن است با حالات روحی مختلف در چنین فضایی قرار گیرند از این رو مهم است که چنین فضایی بتواند حداقل استرس را در بیماران بوجود آورد و باعث سکون و آرامش روحی شان شود از این رو یکی از سبک های جذاب برای طراحی فضا های انتظار سبک مینیمال است.

طراحی کلینیک دندانپزشکی طراحی کلینیک دندانپزشکی

سبک مینیمال باعث ایجاد فضایی ساده و آرامش بخش برای انتظار بیماران می شود در طراحی کلینیک دندانپزشکی مدرن باید به این موضوع توجه ویژه ای شود، استفاده از عناصر مدرن و رنگ های خنثی نباید به حدی باشد که باعث سردی بیش از حد فضا شود همچنین نباید رنگ ها باعث ایجاد استرس در افراد و شلوغی بصری بیش از حد فضا شود.

طراحی کلینیک دندانپزشکی طراحی کلینیک دندانپزشکی طراحی کلینیک دندانپزشکی طراحی کلینیک دندانپزشکی طراحی کلینیک دندانپزشکی طراحی کلینیک دندانپزشکی طراحی کلینیک دندانپزشکی طراحی کلینیک دندانپزشکی طراحی کلینیک دندانپزشکی طراحی کلینیک دندانپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>