مشاوره و نظارت در زمینه طراحی و اجرای فضاهای درمانی

مشاوره طراحی مطب و کلینیک های درمانی

یکی از آیتم های مورد نظر در طراحی و دکوراسیون داخلی مطب و کلینیک های درمانی ، مشاوره یک تیم طراحی و اجرا است. در طراحی فضا های درمانی، شناخت عناصر طراحی داخلی و استفاده از آن ها به بهترین شکل خود، فضای داخلی را زیبا و تاثیر گذرا جلوه گر می کند، تیم طراحی و اجرای آرک طب آمادگی لازم جهت مشاوره طراحی و نظارت بر اجرای مطب و کلینیک های درمانی را دارا می باشد ، برا یدریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اطلاعات تماس با کارشناسان  02126768110 – 02126768114

در بخش مشاوره می توانید اطلاعات مربوط به فضای خود را برای ما بفرستید و به این ترتیب از حداقل ها و ضوابط مورد نیاز برای مطب و کلینیک درمانی خود آگاه شوید همچنین برای اجرای فضا های درمانی، پس از بررسی نقشه های اولیه، تیم معماری و اجرای آرک طب می تواند نظارت تخصصی فضا های داخلی شما را عهده دار شود.

در طراحی فضا های درمانی عناصر مختلفی تاثیر گذار اند که ما به هنگام مشاوره، با در نظر گرفتن این عناصر معمارانه، در تلاشیم تا بهترین طراحی در فضای شما شکل بگیرد، طراحی ای که منطبق با اصول زیبایی شناسانه امروزی است و افراد در آن حس حضور در محیطی را دارند که متعلق به آن هستند، مواردی را که تیم طراحی و مشاوره آرک طب همیشه در نظر دارد را در این قسمت به طور خلاصه شرح می دهیم:

1: فضا های مورد نیاز و برنامه فیزیکی بیمارستان، کلینیک یا مطب

در گام اول آن چه ما به شما پیشنهاد می دهیم، مذاکره در زمینه فضا های مورد نیاز شما است، اگر می خواهید اقدام به تاسیس یک فضای درمانی کنید بهتر است بدانید که برای هر فضا و هر کاربری، ضوابطی جداگانه توسط وزارت بهداشت و درمان تعریف شده که در بخش ضوابط تاسیس می توانید نسبت به این ضوابط اطلاعاتی کسب کنید، فضا های مورد نظر و برنامه فیزیکی مربوط به مطب و کلینیک شما نیز بر اساس این قوانین تعریف می شود برای مثال اگر قصد تاسیس کلینیک رادیولوژی و عکس برداری دارید باید این موضوع را بدانید که تاسیس مرکز رادیولوژی با موسسه رادیولوژی متفاوت است، در تاسیس مرکز رادیولوژی حداقل متراژی که فضای شما می بایست داشته باشد 200 متر مربع است و در تاسیس موسسه رادیولوژی حداقل متراژ 90 متر مربع است همچنین باید بدانید که مواکز و موسسات رادیولوژی باید در ساختمان های غیر مسکونی یا ساختمان های مسکونی که واحد های آن خالی است دایر شوند، در نتیجه مشاوره اولیه می تواند با استاندارد ها و ضوابط تاسیس فضای مورد نظر شما شروع شود. بعد از تایید فضای مورد نظر توسط سازمان های مربوطه، برنامه فیزیکی و فضا های مورد نیاز مشخص می شود، طراحی پلان بر اساس این فضا ها شکل می گیرد. برای اطلاع از ضوابط تاسیس و طراحی مطب با متخصصین ما در تماس باشید:

اطلاعات تماس   02126768110 – 02126768114

مشاوره و نظارت طراحی مطب مشاوره و نظارت طراحی مطب

2: طراحی پلان با توجه به فضا های مورد نیاز و متراژ آن ها

در مرحله بعد آن چه از اهمیت زیادی برخوردار است دسترسی فضا ها به یکدیگر است، در این مرحله دسترسی ها با استفاده از دیاگرام های فضایی به شکلی حدودی مشخص می شود و شما می توانید ارتباط فضا ها و مسیر ها را مشاهده کنید، برای مثال می توانید فضای اصلی عبوری، دسترسی اتاق پزشک به فضای پذیرش یا اتاق استراحت را مشاهده کنید و تغییرات و جابجایی های محیط را ببینید. پس از تایید دیاگرام ها، تیم طراحی وارد مرحله طراحی پلان و جانمایی دقیق فضا ها و مبلمان می شود، در این بخش ابعاد و استاندارد های مربوط به طراحی مطب و کلینیک به دقت بررسی و رعایت می شود و با بهره گیری از ضوابط مربوطه، پلان فضا شکل می گیرد.

مشاوره و نظارت طراحی مطب مشاوره و نظارت طراحی مطب مشاوره و نظارت طراحی مطب مشاوره و نظارت طراحی مطب مشاوره و نظارت طراحی مطب مشاوره و نظارت طراحی مطب

3: طراحی سه بعدی و ورود مبحث فرم، متریال، نور و رنگ در طراحی داخلی فضا های درمانی

در مرحله بعدی، با توجه به پلان شکل گرفته، طراحی سه بعدی فضا آغاز می شود و فضای داخلی با توجه به نیاز کاربران شکل می گیرد، در این بخش می خواهیم به بررسی اهمیت فرم در طراحی داخلی بپردازیم:

در انتخاب طراحی و سبک مناسب دکوراسیون داخلی مطب و کلینیک های درمانی، فرم نقشی اساسی دارد، به طور کلی حجم سازی در معماری داخلی از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که بستری برای نمایش رنگ ها و نور ها فراهم می آورد، برای مثال فرم های نرم و منحنی در دکوراسیون مطب طرفداران زیادی دارد، چرا که فضایی سیال و پیوسته شکل می دهد و به طور کلی می توان گفت هندسه های نرم و منحنی، باعث ایجاد آرامشی مضاعف در فضای داخلی می شوند. در طراحی فضای داخلی اگر سبک هایی با فرم های منحنی را دوست دارید بهتر است تم رنگی فضا را خنثی در نظر بگیرید تا هم فرم ها بتوانند خود را خوب نشان دهند و هم از شلوغی بصری بیش از حد جلوگیری شود.

مشاوره و نظارت طراحی مطب مشاوره و نظارت طراحی مطب مشاوره و نظارت طراحی مطب مشاوره و نظارت طراحی مطب

استفاده از فرم های تیز و هندسه ای خطی، فضای داخلی را به شکلی مدرن به نمایش می گذارد. هندسه خطی همان هندسه ای است که در تمامی ساختمان های قدیمی و جدید دیده ایم و به چشممان آشناست. یکی از آیتم هایی که در طراحی با هندسه ای خطی اهمیت دارد بهره گیری از جزییات، علایم و رنگ در طراحی به این روش است، استفاده از این هندسه باعث ایجاد فضایی سرد می شود و باید با استفاده از رنگ، بافت و نور تعدیل شود.

بهره گیری از رنگ مناسب در طراحی های مدرن از اهمیت بالایی برخوردار است، گاهی می توان از لکه های رنگی در طراحی فضا های مدرن استفاده کرد تا به وسیله آن ها فضایی جذاب و دنج در اختیار کاربران قرار داد. بهره گیری از علایم نوشتاری نیز به جذابیت طراحی دیواره ها و سایر سطوح می افزاید. تیم معماری و طراحی داخلی آرک طب می تواند با بهره گیری از دانش فرم شناسی و رنگ شناسی شما را در طراحی داخلی فضا های مطب و کلینیک های درمانی راهنمایی کند.

با کارشناسان آرک طب در تماس باشید:    02126768110 – 02126768114

رنگ شناسی در طراحی داخلی مطب و کلینیک های درمانی

اولین سوالی که در طراحی داخلی مطب و کلینیک های درمانی ممکن است به ذهنتان برسد، رنگ های مناسب برای چنین فضا هایی است، همان طور که می دانید رنگ ها نقش به سزایی در شرایط روحی افراد دارند، رنگ ها در صورت استفاده به اندازه و به جا می توانند تا حدی تاثیر گذار باشند که حتی بر بهبود سریع تر بیماران تاثیر بگذارند، در تمدن های قدیمی مانند تمدن چین و مصر از سیستم های رنگ درمانی استفاده می شده و بیماران با استفاده از رنگ های به کار رفته در فضا ، احساس آرامش و سکون بیشتری می کردند.

یکی از مراجعی که برای انتخاب رنگ می توانیم به آن مراجعه کنیم طبیعت است، طبیعت زیبا، به درستی می تواند رنگ های مناسب را در کنار یکدیگر همنشین کند، برای مثال رنگ قهوه ای تنه و برگ های سبز درختان ترکیبی زیبا و همنشین در فضا های داخلی ایجاد می کند اکنون می خواهیم ویژگی برخی از رنگ های اصلی را بازگو کنیم:

رنگ قرمز پر هیجان، پر تحرک و پر انرژی است، این رنگ باعث افزایش فشار خون در محیط هایی می شود که به مقدار زیاد از آن استفاده شده

رنگ زرد باعث تحریک اعصاب می شود و برای فضا هایی که نیاز به انرژی و تحرک دارند گزینه مناسبی است

رنگ آبی باعث کاهش فشار خون و آرامش می شود

همان طور که گفتیم رنگ ها بر تمامی ابعاد وجودی انسان ها تاثیر زیادی می گذارند، این تاثیر بر روی بیماران که آسیب پذیر ترند بیشتر است، برای تاثیرات رنگ های مختلف باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که تاثیرات رنگ ها مطلق نیست و اقلیم و شرایط فرهنگی بر روی برداشت ما از رنگ ها و تاثیر رنگ ها بر روی ما موثرند، برای مثال رنگ قرمز در کشور چین نماد شادی، جشن، باروری است در حالی که این رنگ در کشور آلمان نما بد یمنی است.

در طراحی یک فضای درمانی، شناخت رنگ ها و تاثیرات آن ها بر روی جسم و روح انسان از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که هر آیتمی در طراحی فضای داخلی بر روی افراد به ویژه بیماران تاثیر متفاوتی می گذارد.

آیتم دیگری که برای طراحی فضا های درمانی می بایست به آن ورود کرد مبحث متریال است، متریال ها نقش اصلی را در نمایش طرح نهایی دارا می باشند، برای انتخاب متریال مناسب فضا های درمانی باید به بحث رعایت استاندارد های هر فضا توجه ویژه ای داشت، چرا که هر فضای تخصصی درمانی ارتباط مستقیم با بیماران دارد و انتخاب نادرست متریال می تواند هزینه های جبران ناپذیری را برای کارفرمایان ایجاد نماید.

مشاوره و نظارت طراحی مطب مشاوره و نظارت طراحی مطب مشاوره و نظارت طراحی مطب

متریال های مورد استفاده دز فضا های تخصصی بسته به شرایط استفاده از آن فضا متفاوت است، در انتخاب هر متریال باید به بحث نیاز های یک فضا توجه بسیاری داشت برای مثال در فضا هایی که دستگاه های پزشکی مختلفی قرار می گیرند، متریال دیواره ها، سقف و کف و حتی مبلمان موجود در فضا می بایست با توجه به کارکرد و استاندارد های دستگاه ها، بار وارده از هر دستگاه بر روی کف یا دیواره ها انتخاب شود، در فضا هایی که نیاز به تهویه دایمی ، کاهش رطوبت و استریل شدن  است مانند اتاق عمل می بایست از متریال های ضد رطوبت، دارای دوام بالا در عین زیبایی بهره برد، انتخاب متریال و به دنبال آن برآورد هزینه ای معقول جهت بهره گیری از متریال های استاندارد و مناسب یکی از مهم ترین آیتم های پروژه های درمانی به ویژه پروژه هایی با مقیاس کلان است، تیم طراحی و مشاوره آرک طب با دارا بودن متخصصین توانمند در زمینه مشاوره تخصصی اجرا آماده همکاری با کارفرمایان عزیز است، جهت دریافت مشاوره خدمات تخصصی فضا های درمانی با ما در تماس باشید.

با کارشناسان آرک طب در تماس باشید:    02126768110 – 02126768114

 

نورپردازی یکی دیگر از آیتم های مهم در طراحی فضا های درمانی است، نورپردازی تاثیر مستقیم بر روی روحیات افراد و خلق و خو بیماران دارد از این رو  انتخاب سیستم نورپردازی فضا های درمانی دقت ویژه ای می طلبد، برای مشاوره در زمینه نورپردازی فضا های درمانی می توانید با کارشناسان آرک طب در تماس باشید.

مشاوره و نظارت طراحی مطب مشاوره و نظارت طراحی مطب

انتخاب سیستم نورپردازی مناسب هر فضا متفاوت است و می بایست بر اساس ضوابط تعریف شده هر فضا محاسبه میزان نور و نوع لایتینگ صورت پذیرد، نور های عمومی در فضا های بیمارستانی بسیار مهم هستند ، نور اصلی فضا باید به شکلی باشد که بیماران به راحتی مسیر ها و علایم موجود در هر فضا را تشخیص دهند. بهره گیری از دانش به روز و متخصصین فعال این حوزه، کمک شایانی به پیشرفت سریع و بدون خطای پروژه های درمانی می کند که این موضوع نیازمند کسب اطلاعات تخصصی و رعایت استاندارد های تعریف شده است. تیم مشاوره و طراحی آرک طب با داشتن متخصصین مجرب هر حوزه در تلاش است، سیستم های اصولی اجرایی و انتخاب متریال و همچنین نورپردازی یک فضا را گسترش دهد و این هدف را به عنوان یک اصل کاری در تمامی مراحله پروژه ها در نظر داشته باشد .

با کارشناسان آرک طب در تماس باشید:    02126768110 – 02126768114

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>