مرکز تصویر برداری تشخیصی با محیطی دلگرم کننده

طراحی کلینیک رادیولوژی

طراحی داخلی این مرکز رادیولوژی واقع  در کانادا توسط تیم تخصصی معماری FRANK Architecture انجام پذیرفته است، در طراحی این مرکز تصویر برداری هدف کارفرما داشتن فضایی متفاوت از سایر کلینیک های رادیولوژی بوده است، فضایی که حسی متفاوت و فضایی صمیمی و دوستانه در اختیار کاربران قرار دهد. معمار پروژه می گوید: پس از همکاری هایی که با کارکنان بهداشت و درمان و طراحی فضا های درمانی داشته ایم دریافتیم که فضا های درمانی را می بایست به گونه ای طراحی کنیم که حس حضور در فضای درمانی را از افراد بگیریم و به جای آن، فضاهای خصوصی، امنیت و آرامش در اختیارشان بگذاریم. پس از کسب تجربیات بسیار در این زمینه دریافتیم که می بایست نیاز های بیماران را بررسی کنیم و این نیاز ها را به عنوان راهنمایی برای طراحی فضا های فیزیکی در مقابلمان بگذاریم. با استفاده هدفمند از نور، علامت گذاری، بهره گیری از نشان های گرافیکی، فرم توانستیم تعاملی مشترک میان کارمندان و مراجعین ایجاد کنیم.

لوور های چوبی

همان طور که در طراحی داخلی این کلینیک مشاهده می کنید ، فضایی به عنوان هسته مرکزی کلینیک تعریف شده است. بخش پذیرش و نشیمن به شکلی تاثیر گذار با یکدیگر هم نشین شده اند و در عین داشتن کاربری ای نزدیک به یکدیگر، هر کدام عملکردی جدا را برای کاربران تعریف می کنند. بهره گیری از متریال چوب این هسته مرکزی را به شکلی تاثیر گذار تر تعریف کرده و باعث ایجاد فضایی گرم و دعوت کننده شده است. به طور کلی متریال چوب را می توان متریال تعدیل کننده فضا معرفی کرد، چوب می تواند در طراحی های مدرن استفاده شود و در عین ایجاد فضایی مینیمال، از سرد و خنثی شدن بیش از حد فضا جلوگیری کند.

طراحی کلینیک رادیولوژی

فرم منحنی

استفاده از فرم های منحنی در طراحی مطب و کلینیک های درمانی یکی از راه های ایجاد محیطی آرامش بخش است، فرم های منحنی می توانند تاثیر بسیاری بر روی حسی که کاربران از فضا می گیرند بگذارند، این فرم ها با گوشه های نرم، صلح و آرامش موجود در فضا را یادآور می شوند و کاربران را به محیطی متعلق به خودشان دعوت می کنند. در طراحی این کلینیک، حجم مرکزی موجود در فضا با تلفیق فرم های منحنی و چوب شکل گرفته که این انتخاب، آرامش فضا را چند برابر می کند.

طراحی کلینیک رادیولوژی

رنگ مشکی

رنگ های خنثی به کار رفته در طراحی داخلی مطب رادیولوژی باعث ایجاد فضایی کم هیجان و ساکن شده است که این سکون و سردی را چوب های به کار رفته در فضا های مختلف جبران کرده اند. رنگ مشکی به کار رفته در بخش های مختلف مثل بخش پذیرش، درب ها و پارتیشن ها ، قاب بندی های جذابی در فضا ایجاد کرده که توجه و تمرکز بصری را در بخش های مختلف به شکلی یکسان پراکنده می کند به این صورت فضا های مختلف دارای مکث و تغییر و تنوع رنگی شده اند.

طراحی کلینیک رادیولوژی طراحی کلینیک رادیولوژی

علایم گرافیکی

علایم نوشتاری به کار رفته در فضا ها، به عنوان راهنما و همچنین ایجاد جذابیت گرافیکی دیواره ها و درب ها استفاده شده است که این علایم در رنگ های خنثی استفاده شده اند و فضای داخلی و دیواره ها را از سادگی بیش از حد دور کرده اند. به طور کلی علایم گرافیکی در مطب و کلینیک های درمانی کاربرد بسیاری دارند، این علایم می توانند علاوه بر راهنمایی افراد، فضای داخلی را تحت تاثیر قرار دهند و حتی به عنوان طرح اصلی و محور مرکزی طراحی دیواره ها به کار روند، استفاده از علایم گرافیکی خود به یک صنعت اصلی در زمینه طراحی تبدیل شده و استفاده درست و مناسب از این علایم تاثیر بسیاری بر روی حس و حال فضای داخلی می گذارد.

طراحی کلینیک رادیولوژی طراحی کلینیک رادیولوژی

نورپردازی

آیتم بعدی که در طراحی مطب و کلینیک رادیولوژی تاثیر بسیاری گذاشته نورپردازی با استفاده از سیستم نور پردازی غیر مستقیم است، استفاده از چراغ های کاسه ای در طراحی این فضا ها باعث ایجاد فضایی صمیمی و نورپردازی ای دعوت کننده شده است ، این نوع نور پردازی در حالی که نور مورد نیاز فضا های مختلف را تامین می کند، فضایی خودمانی تر و خانگی تر را در اختیار کاربران قرار می دهد، استفاده از نور های تاکیدی و هالوژن ها نیز علاوه بر تامین نور عمومی فضا، جذابیت بصری را بیشتر کرده و از سردی بیش از حد فضا جلوگیری کرده است.

طراحی کلینیک رادیولوژی طراحی کلینیک رادیولوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>