طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی با رنگ های آرامش بخش

طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی

در طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی و به طور کلی فضا های درمانی، آن چه در نگاه اول اولویت کاربران است ایجاد حس آرامش در فضا است، طراحی فضا های درمانی، الزامات و استاندارد های متفاوتی را می طلبد ولی بحث ایجاد فضایی آرام و جذاب، یکی از مهم ترین بحث ها برای طراحان داخلی است، طراحان می بایست آیتم های مختلفی را در نظر بگیرند که این آیتم ها شامل مواردی چون، سن کاربران، جنسیت، اقلیم، فرهنگ و … می باشد، توجه به کاربری مطب در طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی گام اول است که می بایست به دقت بررسی شود. یکی از مهم ترین آیتم های طراحی داخلی یک فضای درمانی رنگ است، رنگ ها می توانند گستره بی انتهایی از تناژ های متفاوت را شامل شوند از این رو توجه به تاثیر بی نظیر رنگ ها در فضای داخلی از اهمیت بالایی برخوردار است. بهتر است رنگ هایی که برای طراحی داخلی مطب و کلینیک درمانی انتخاب می کنیم ویژگی هایی آرامش بخش داشته باشد تا افراد هم برای انجام کار درمانی و هم برای حضور در فضای انتظار، اضطراب کمتری را متحمل شوند. در کلینیک های دندانپزشکی، آن چه به وفور مشاهده می کنیم اضطراب بالای افراد به هنگام حضور در فضای انتظار برای انجام عمل درمانی شان است، این اضطراب می تواند از طریق فضا تا حد زیادی کاهش یابد به شکلی که افراد خود را در محیطی صمیمی و دوستانه بیابند. همان طور که در بررسی مقاله جامع طراحی و دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی گفتیم: رنگ ها تاثیر شگفت انگیزی بر روی افراد می گذارند و هر کدام حسی خاص برای افراد ایجاد می کنند، گاهی یک رنگ را به سلیقه خودمان انتخاب می کنیم، بدون در نظر گرفتن آثار آن در دراز مدت، و بعد از گذر زمان شاهد حضور در فضایی دلگیر و خسته کننده با تاثیرات منفی رنگ های به کار رفته در آن هستیم از این رو شناخت رنگ ها اولویت طراحی فضای داخلی هستند.

رنگ آبی

رنگ آبی تاثیر ویژه ای بر افراد می گذارد، تناژ های تیره آن عمیق هستند و حس آرامش و سکون را القا می کنند و تناژ های روشن تر آن می توانند بر روحیه افراد مضطرب تاثیر مثبت بگذارد و حتی باعث کاهش فشار خون و تسکین درد شود، نگاه به آبی آسمان، حسی مشترک میان همه افراد ایجاد میکند، حسی آرامش بخش به وسعت آسمان، این حس از دو جهت برای ما قابل بررسی است، یکی به جهت خصوصیات رنگ آبی و دریافت این آرامش از طریق گیرنده های چشمی و یکی از طریق ایجاد حس مشترک، همان طور که می دانید اشتراکات میان افراد یک فضا، باعث ایجاد حس تعلق به آن محیطی و به دنبال آن آرامش و صمیمیت بیشتر می شود.

رنگ سفید

رنگ سفید یکی از رنگ های پایه طبیعت است، رنگ سفید می تواند مکمل خوبی برای نمایش سایر رنگ ها باشد و بستری جذاب و تاثیر گذار برای نمایش رنگ های مختلف و هیجان انگیز تر ایجاد کند. رنگ سفید باعث ایجاد آرامش و امنیت می شود و می بایست با رنگ های مختلف ترکیب شود به شکلی که فضای داخلی به محیطی یکنواخت و سرد تبدیل نشود، رنگ سفید در طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی مدرن طرفداران بسیاری دارد و با ویژگی های خاص خود به گسترش آرامش در فضا کمک بسیاری می کند.

طوسی خاکستری

این رنگ ها جز رنگ های خنثی و پرکاربرد در طراحی داخلی مطب و کلینیک درمانی هستند، خاکستری نسبت به طوسی تم روشن تری دارد از این رو تاثیری شگفت انگیز بر فضای داخلی می گذارد. استفاده از رنگ های خنثی از این جهت جالب توجه است که این رنگ ها باعث تعادل در فضا می شوند و اجازه می دهند رنگ های پر انرژی تر فضا را تحت تاثیر قرار دهند. رنگ خاکستری از آن دسته رنگ هایی است که آرامش، سکون، تعادل و هارمونی را القا می کند و ویژگی های خاص خود را در قالب فضایی سیال جلوه گر می کند، رنگ های خاکستری در تناژ های مختلف در فضا به کار می روند از این رو برای ایجا محیطی جذاب ، انتخاب مناسبی هستند. در بهره گیری از رنگ های خاکستری باید این را به خاطر داشته باشیم که این رنگ ها اگر در مقیاس کلان استفاده شوند ممکن است باعث سردی و افسردگی شوند از این رو بهتر است این رنگ را با بهره گیری از لکه های رنگ پر انرژی و شارپ به کار ببریم.

طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی طراحی دکوراسیون مطب دندانپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>