طراحی دکوراسیون اتاق انتظار مدرن، بررسی 20 نمونه

 

طراحی داخلی اتاق انتظار مطبدر طراحی داخلی اتاق انتظار مطب، آیتم های مختلفی تاثیر گذارند که هر کدام از این موارد، اثر مستقیم بر روی کاربران فضا می گذارند. فضایی که ما در آن قرار می گیریم متشکل از بخش ها و لایه های مختلفی است که شاید هر کدام را به طور جداگانه درک نکنیم، ولی اثرشان را می توانیم به وضوح مشاهده کنیم. برای مثال رنگ های به کار رفته در فضا را به شکلی مستقل از کلیت فضا درک نمیکنیم بلکه آن را در بستری از فرم و حجم ، نور و بافت مشاهده می کنیم، از این رو ارتباط مناسب میان آیتم های مختلف فضا، گام اول در طراحی داخلی اتاق انتظار مطب است.

طراحی داخلی اتاق انتظار مطب

فرم ها، اولین عامل شکل گیری فضا

اولین عامل تاثیر گذار در طراحی مطب و کلینیک های درمانی فرم و حجم است، انتخاب فرم مناسب برای دیواره ها، مبلمان و سقف، اولین بستر برای ایجاد فضایی متعادل و آرامش بخش است، گاهی تمامی آن چه یک مطب برای نمایش در دست دارد همین فرم است، فرم ها شالوده و پایه طراحی یک فضای داخلی را شکل می دهند و می بایست، همخوانی و همنوایی شاخص های مختلف فضا را قوی تر کنند.

استفاده از احجام منحنی در طراحی داخلی مطب ها به خصوص اتاق انتظار، فضایی سیال و پویا را در اختیار کاربران می گذارد، خطوط نرم و روان می توانند آرامش بصری را افزایش دهند و کاربران را با فضایی دلپذیر و در عین حال ساده رو به رو کنند. بهتر است در طراحی داخلی فضای انتظار، به آیتم فرم توجه ویژه ای شود.

طراحی داخلی اتاق انتظار مطب

نورپردازی فضای انتظار چگونه باشد؟

در طراحی فضای انتظار مطب، نورپردازی اهمیت بسیاری دارد، نور در ذهن کاربران معانی مختلفی پیدا می کند، نور های زرد رنگ حس خودمانی بودن به فضا می دهند از طرفی ممکن است فضا را کمی دلگیر کنند، نور های سفید و مهتابی، حس حضور در فضایی عمومی و اداری را در افراد ایجاد می کند از این رو بهتر است این نور ها با چراغ های آفتابی ترکیبی خاص و متعادل را در اختیار کاربر قرار دهند، بهره گیری از نور طبیعی، یکی از آسان ترین راه ها برای به تعادل رساندن فضا است، نور طبیعی در فضایی که افراد در آن منتظر نوبت هستند باعث کاهش فشار خون، آرامش بیشتر و احساس امنیت بیشتری می شود. ایجاد حس امنیت در افراد یکی از مهم ترین شاخصه های طراحی اتاق انتظار مطب است.

در طراحی فضا هایی که در تصاویر می بینید اغلب با استفاده از نور مصنوعی انجام گرفته، چرا که در مطب ها و کلینیک ها استفاده از نور عمومی کافی اولویت اول طراحی داخلی است، به جهت رعایت استاندارد های طراحی فضا های درمانی،  نور های طبیعی به عنوان منبع نور اصلی در نطر گرفته نمی شود و فقط در قالب یک آیتم جذاب و متعادل کننده به کار می رود.

طراحی داخلی اتاق انتظار مطب

مبلمان بسیار تاثیر گذارند!

مبلمانی که در دکوراسیون اتاق انتظار مطب به کار می روند می بایست با دقت انتخاب شوند، استفاده از مبلمان مناسب لازمه بررسی مواردی چون ارگونومی، رده سنی کاربران، تایم استفاده از مبلمان و … می باشد. برای مثال در فضایی که افراد زمان زیادی برای انتظار صرف می کنند و یا همراهان بیماران می بایست زمان طولانی ای را در فضای انتظار سپری کنند توجه به استاندارد مبلمان استفاده شده در فضا اهمیت بیشتری دارد.

طراحی داخلی اتاق انتظار مطب

مبلمان اتاق انتظار مطب تاثیر بسیار مهمی در چگونه به نظر رسیدن فضا دارد، مبلمانی که در فضای داخلی مطب و کلینیک های درمانی استفاده می شوند تکمیل کننده سایر عناصر زیبایی شناسانه فضا هستند و در واقع حرف آخر و تمام کننده طراحی را می زنند. گاهی مبلمان می توانند به عنوان تعریف کننده ارتباط فضا ها به هم و جدا کننده فضا ها از هم به کار روند از این رو، نوع مبلمانی که برای فضا انتخاب می کنیم و فرم و رنگ آن ها بستگی به پلان و کاربری فضا هم دارد.

در تصاویری که مشاهده می کنید، مبلمان استفاده شده در فضا به عنوان عنصری شاخص قابل مشاهده هستند به شکلی که اگر مبلمان را از فضا حذف کنیم، سایر عناصر جذابیت بصری چندانی ایجاد نمی کنند ،لکه های رنگی، پارچه های بافت دار و سایر آیتم هایی که می تواند به زیبا تر شدن مبلمان فضا کمک کند قابل مشاهده اند، پس بهتر است در انتخاب این آیتم تحقیقات کافی صورت گیرد.

طراحی داخلی اتاق انتظار مطب طراحی داخلی اتاق انتظار مطب طراحی داخلی اتاق انتظار مطب طراحی داخلی اتاق انتظار مطب طراحی داخلی اتاق انتظار مطب طراحی داخلی اتاق انتظار مطب طراحی داخلی اتاق انتظار مطب طراحی داخلی اتاق انتظار مطب طراحی داخلی اتاق انتظار مطب طراحی داخلی اتاق انتظار مطب طراحی داخلی اتاق انتظار مطب طراحی داخلی اتاق انتظار مطب طراحی داخلی اتاق انتظار مطب طراحی داخلی اتاق انتظار مطب

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>