سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاهی خاص

سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاه

این  آزمایشگاه واقع در بانکوک تایلند با هدف ایجاد فضایی برای جوانان علاقه مند به تحقیقات کشاورزی طراحی شده است، باغچه های عمودی و فضا های آزمایشگاهی برای تولید غذا و هوشمند سازی این پروسه از کاربرد های فضا های مختلف آزمایشگاه است، با بروز بحران غذا در کشور های مختلف و امکان تشدید این بحران بعد از بیماری کوید 19 در دنیا، کشاورزان جوان تصمیم به اصلاح روند مصرف منابع غذایی و تامین غذا از طریق حشرات گرفته اند، حشرات از منابع پروتئینی مفید برای بدن انسان هستند و می توانند جایگزین و مکمل خوبی برای غذا های گیاهی باشند، پرورش حشرات خوراکی دیگر کاربری این آزمایشگاه است.

سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاه

دیدگاه افراد نسبت به مواد غذایی بودن حشرات بسیار منفی است و محیط رشد و فرآوری این موجودات را معمولا فضایی کثیف و غیر بهداشتی می پندارند، گام اول در طراحی این فضای آزمایشگاهی، نمایش محیطی پاکیزه، مکانیزه، منظم و تقسیم بندی شده بوده، به شکلی که بازدیدکنندگان، فضای داخلی را در بهترین حالت خود ببینند و دید مثبت تری نسبت به یک آزمایشگاه تولید حشره داشته باشند.

بخش اصلی و هسته مرکزی فضا در طراحی داخلی آزمایشگاه تولید حشره، قفسه بزرگ برگرفته از کشاورزی عمودی است، این قفسه دارای متریال های فلزی و اغلب طوسی رنگ است، نظم و قرینه بودن آن و همچنین حرکت خطوط قفسه به سایر بخش ها نظیر سقف و دیواره های رو به رو فضایی سیال و جذاب ایجاد کرده است، لامپ های نئون به کار رفته در قفسه ها بازی جذاب بصری قفسه ها را تکمیل کرده است. برای بازدیدکنندگان جذاب است که چنین نظمی در فضایی این چنینی را شاهد باشند.

سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاه

در نورپردازی سقف ای پروژه، کمبود بودجه باعث ایجاد خلاقیتی جذاب و دوست داشتنی شده است، استفاده از لامپ های ارزان قیمت فلورسنت در بخش های مختلف قابل مشاهده است، برای پوشاندن این لامپ ها و نمایش بهتر سقف از صفحات پلی کربنات استفاده شده که این صفحان نیمه شفاف بازی نور و سایه را به خوبی به نمایش گذاشته اند و همچنین باعث ایجاد نور عمومی مناسب نیز شده اند.

سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاه

کانتر مرکزی فضا که بیشتر نقش کاربردی دارد تا زیبایی، فضایی مناسب جهت بررسی نمونه ها توسط بازدید کننده ها است، این کانتر با متریال آلمینیومی خود ارتباط خوبی با کف و سقف ایجاد کرده است و همچنین توانسته عمق فضا را به شکل بهتری نشان دهد، در واقع باعث ایجاد گستردگی در فضایی با متراژ محدود شده است. دیوار رو به روی کانتر با استفاده از نور مخفی کار شده در کف به شکلی معلق به نمایش درآمده و ایده قرار گیری نور در بخش قرنیز ها این دیوار را از سادگی و یکنواختی دور کرده است. بهره گیری از نور مخفی در شلف های بخش ورودی نیز باعث ایجاد جلوه بصری مضاعف در فضای داخلی شده است. به طور کلی نور های مخفی و چراغ های خطی، یکی از روش های مدرن نمایش بهتر مبلمان، دیواره ها و سایر عناصر فضا هستند، نور های خطی عمق فضا را بیشتر می کنند و محیطی متفاوت از فضا های همیشگی در اختیار کاربران قرار می دهند، امروزه چراغ های خطی در قالب لامپ های ال ای دی، اس ام دی و حتی فلورسنت تولید می شوند و در ابعاد و طرح های مختلف در اختیار کاربران قرار می گیرند.

سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاه

نکته اصلی طراحی این فضای آزمایشگاهی سادگی است، همان سادگی که میس وندروهه به بیانش پرداخته، جزییات ریز و خاص و بهره گیری از رنگ های خنثی، اضافه کردن تاچ های رنگی با استفاده از خطوط نوری، همگی از ویژگی های جذاب یک اثر مدرن اند.

سبک صنعتی یکی از سبک های پر طرفدار در طراحی داخلی مطب و کلینیک های درمانی است، این سبک فضای همیشگی و تکراری فضا های درمانی را از ذهنمان پاک می کند و با آوردن متریال هایی چون بتن، فلز و ترکیبات رنگی مانند زرد و نارنچی و چوب طبیعی، ما را با نگاهی نو به معماری فضا های درمانی آشنا می کند. سبک صنعتی را می توان سبکی کم هزینه نیز نامید، با این سبک کاور کردن فضا های مختلف مثل دیواره ها و سقف معنای خود را از دست می دهد و از هر فضا خود واقعی آن را به شکلی نمایان شاهد هستیم که این به اصطلاح اکسپوز بودن، جذابیت های خاصی دارد که کاربران دنیای مدرن را جذب خود کرده است.

سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاه سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاه سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاه سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاه سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاه سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاه سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاه سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاه سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاه سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاه سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاه سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاه سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاه سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاه سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاه سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاه سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاه سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاه سبک صنعتی در طراحی آزمایشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>