دکوراسیون کلینیکی به سبک مدرن ، حس “خودمانی” !

طراحی کلینیک پزشکی

طراحی داخلی این مرکز درمانی با هدف بازسازی فضایی با کاربری بانک و تغییر کاربرد فضا صورت گرفته است. هدف و درخواست کارفرما برای طراحی این کلینیک درمانی، ایجاد فضایی متفاوت از محیط روتین کلینیک های درمانی بوده است. این مطب با کاربری مشاوره سلامت مادران و کودکان با در نظر گرفتن امکانات زیر شکل گرفته است:

9 اتاق مشاوره

1 اتاق درمان

اتاق واکسیناسیون

اتاق پرستار و دو فضای انتظار جداگانه به شکلی که انگار متر به متر فضا می بایست به درستی استفاده شود. کارفرما پروژه در خواست ایجاد فضایی را داشت که مراجعین بتوانند در آن اوقات راحتی را سپری کنند، با استفاده از لپ تاپ های شخصی کار هایشان را انجام دهند و تایم اضافی انتظار را مفید سپری کنند. در زمان استراحت و انتظار، با فرزندان خود سرگرم باشند و فضایی به اصطلاح خودمانی “دورهمی” را تجربه کنند.

اکنور می خواهیم ویژگی هایی که این پروژه را جذاب کرده بررسی کنیم، ویژگی هایی که سخن از فکری نو و خلاقیت به میان می آورند.

طراحی کلینیک پزشکی

نه به رنگ سفید!

رنگ های پاستلی به کار رفته در فضاهای مختلف به خصوص راهرو ورودی، محیطی جذاب و تاثیر گذار در اختیار کاربران قرار داده، سبز نعنایی پاستلی که کمی تم آبی داخل خود دارد گزینه ای آرامش بخش و مدرن برای طراحی کلینیک پزشکی به سبک خودمانی است! طراحی این بخش مونوکوروم است، به شکلی که این رنگ به تنهایی در تمامی بخش های دکوراسیون داخلی کلینیک به کار رفته است، آجر های دیوار، متریال سقف، میز پذیرش، و … همگی با استفاده از یک رنگ مشترک دیزاین شده اند.

طراحی کلینیک پزشکی

در راستای دید افرادی که وارد فضای داخلی می شوند، بخش صورتی رنگ انتظار به چشم می خورد، این بخش انتهایی باعث ایجاد جذابیت بصری دو چندان می شود و فضای انتظار را به شکلی شاخص و جدا از سایر بخش ها معرفی می کند، این بخش با داشتن یک کتابخانه صورتی رنگ، دو جنبه کاربردی و زیبایی شناسانه فضای انتظار را تامین کرده و فضایی شبیه به خانه را در اختیار کاربران قرار داده است.

در بخش پشتی فضای انتظار ، بخش دوم سالن انتظار قرار گرفته که کمی خصوصی تر است، تامین سالن انتظار به این شکل باعث ایجاد فضایی امن تر و دوست داشتنی تر با رعایت حریم خصوصی افراد شده است، رنگ های به کار رفته در این فضا ها محیطی شاد و پر نشاط را برای کاربران ایجاد کرده اند.

اتاق های درمان و اتاق پزشکان اغلب با رنگ های خنثی و تاچ رنگی شکل گرفته اند که برای تامین آرامش روانی و جسمی انتخاب خوبی بوده است.

طراحی کلینیک پزشکی طراحی کلینیک پزشکی

نه به میز منشی!

به طراحی میز منشی در فضای داخلی این مطب نه تنها به عنوان عنصری شاخص در فضا توجه نشده بلکه سعی شده  به عنوان یه تکه از فضای انتظار معرفی شود، تکه ای برآمده از دیوار یا کف که صرفا جنبه کاربردی دارد و با سایر بخش ها تفاوتی از نظر ارزش و اعتبار نخواهد داشت، میز منشی ای که حتی بیماران می توانند در بخش پشتی آن به دنبال مدراک خود باشند! در این حد خودمانی:)

طراحی کلینیک پزشکی

آری به فضای گرم و دعوت کننده

فضای گرم و دعوت کننده این کلینیک درمانی وابسته به دو عامل مهم است، یک : انتخاب مبلمان دو: انتخاب رنگ و متریال. در انتخاب مبلمان سعی شده نهایت سادگی و راحتی در نظر گرفته شود به شکلی که کاربران خود را در فضایی سنگین و لاکچری نیابند! همین انتخاب درست باعث ایجاد فضایی جذاب و دعوت کننده می شود ، فضایی که کاربران خود را متعلق به آن می دانند.

طراحی کلینیک پزشکی طراحی کلینیک پزشکی

رنگ و متریال عامل اصلی گرم به نظر رسیدن چنین فضایی است، متریال های ساده و بافت دار در کنار یکدیگر آمده اند و سادگی کلی فضا حفظ شده، در چنین فضایی خط و خطوط اضافی و شلوغی به چشم نمی خورد همین موجب جذابیت بصری بیشتر و دعوت کنندگی بهتر شده است.

علایم گرافیکی و شماره ها، معجزه طراحی داخلی

علایم گرافیکی عامل دیگری هستند که در طراحی داخلی مطب و کلینیک های درمانی ، فضای کلی را تحت تاثیر خود قرار می دهند، تنوع بصری ایجاد می کنند، راهنمای فضا های مهم می شوند و دیوار ها و درب های ساده را به شکلی متفاوت و زیبا تر جلوه گر می کنند. استفاده از علایم گرافیکی جذاب، امروزه در طراحی مطب و کلینیک ها طرفداران بسیاری دارد.

طراحی کلینیک پزشکی طراحی کلینیک پزشکی طراحی کلینیک پزشکی طراحی کلینیک پزشکی طراحی کلینیک پزشکی طراحی کلینیک پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>