دکوراسیون مطب پزشک عمومی با آبی پاستیلی

دکوراسیون مطب پزشک عمومی با آبی پاستیلی
استفاده از رنگ آبی در مطب پزشک عمومی

از نگاه اکثر ما فضای درمانی و مطب محیطی است که برای انجام پروسه درمان وارد آن می شویم و سعی داریم هر چه زودتر از آن محیط خارج شویم یا حتی شاید فرار کنیم !! این طرز فکر جمعی ریشه در تاثیرات روانی منفی ای دارد که بیماری بر روی ما می گذارد و ارتباط ما را با فضاهای درمانی خدشه‌دار می‌کند. در این مرحله است که کار طراحان دکوراسیون مطب و کلینیک اهمیت ویژه ای پیدا می کند. ایجاد ارتباط بهتر میان کاربران و فضای داخلی مطب وظیفه علم و هنر است و ترکیب علم و هنر را می توانیم در تمامی بخش‌های معماری و طراحی داخلی مشاهده کنیم.

طرز فکری که می تواند تاثیر بسیاری بر روی طراحی بهتر فضاهای درمانی و ارائه خدمات مفیدتر به کاربران بگذارد ، ارزش نهادن به کاربران به عنوان استفاده کنندگان فضا و نه به عنوان صرفاً تعداد و عدد مراجعین است. کیفیت فضا و ارائه بهتر خدمات رفاهی می‌تواند تاثیر بسیاری بر روی دید منفی و جمعی کاربران بر روی فضاهای درمانی بگذارد.

در طراحی دکوراسیون مطب پزشک عمومی که در تصاویر مشاهده می کنید سعی شده تا فضاها به شکلی دوستانه و به دور از از شکل و شمایل همیشگی مطب های عمومی و درمانگاه ها شکل بگیرد . بیشتر قدرت طراحی داخلی این مطب بر روی تغییر رنگ و متریال در زمینه ی  سفید رنگ است، در طراحی هایی به سبک مدرن و مینیمال معمولاً رنگ سفید نقش اصلی را ایفا می‌کند و حرف اول را می‌زند و سایر اجزای بصری فضا بر روی این رنگ جلوه گر می شوند. همان طور که مشاهده می کنید در این کلینیک جذاب و مدرن رنگ آبی پاستیلی به صورت لکه هایی بخش‌های مختلف را تعریف کرده است، بخش هایی مانند فضای پذیرش، فضای معاینه، اتاق پزشک و فضای انتظار.

فضای انتظار به شکلی تعریف شده که بخش‌های مختلفی را برای استفاده در اختیار کاربران قرار می دهد و حریم آنها را به وسیله‌ی نشستن در فضایی خصوصی حفظ می کند. استفاده از این نوع طراحی در چیدمان مبلمان فضای انتظار راحتی و آرامش بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهد .

دکوراسیون مطب پزشک عمومی با آبی پاستیلی
استفاده از رنگ آبی در مطب پزشک عمومی

اتاق پزشک و فضای ویزیت بیماران محیطی خاص و متفاوت از باورهای همیشگی نسبت به فضاهای درمان است، مکالمه بین بیمار و پزشک به جای اینکه در محیطی شکل بگیرد که یک میز در مرکز آن قرار دارد و پزشک پشت آن می نشیند، در فضای دوستانه تر شکل می گیرد ،فضایی که در آن پزشک با بیمار دور یک میز می نشینند و با همدیگر صحبت می کنند، انتخاب چنین طراحی و مبلمانی برای دکوراسیون اتاق پزشک حرکتی هوشمندانه در جهت کاهش اضطراب  و استرس بیماران است به شکلی که بیماران خود را در محیطی دوستانه تر احساس می کنند و ارتباط بهتری با محیط برقرار می‌کنند.

نکته دیگری که در طراحی دکوراسیون مطب پزشک عمومی می بایست به آن توجه شود بخش ورودی است، ورودی این کلینیک به دور از هرگونه تشریفات شکل گرفته به شکلی که فضای بیرون و داخل در ارتباط مستقیم با هم هستند، انتخاب متریال پارکت و رنگ گرم چوب در چنین طراحی مدرن و مینیمال ای باعث شده حس تعلق و صمیمیت در کاربران تداعی شود، همچنین متریال چوب از سردی رنگ آبی پاستلی دیواره ها کم کرده و هارمونی خوبی میان فضا ها ایجاد کرده است.

دکوراسیون مطب پزشک عمومی با آبی پاستیلی
استفاده از رنگ آبی در مطب پزشک عمومی

نکته دیگری که در طراحی داخلی این مطب قابل توجه است استفاده از احجام منحنی در طراحی مسیرها و راهروها می باشد .دیواره ها به شکلی طراحی شده اند که فضایی سیال را در اختیار کاربران قرار دهند و محیط را برای کاربران جذاب تر کنند ،فاصله دیواره ها از کف و تعبیه خلاقانه قرنیز برای فضای داخلی از ویژگی های جذاب دکوراسیون داخلی این کلینیک می باشد.

نورپردازی در بخش‌های مختلف به شکلی انجام گرفته که مسیر را برای کاربران تعریف کند و در عین حال نور عمومی مورد نیاز برای کاربران و بیماران را فراهم آورد، همانطور که می دانید یکی از مهمترین آیتم ها در طراحی مطب و کلینیک های درمانی تامین نور مورد نیاز به شکلی خلاقانه و جذاب است ،مرزبندی هایی که با رنگ آبی شکل گرفته فضا را در بر گرفته است و بدین شکل تعریف جدیدی از فضا در اختیار کاربران قرار می دهد.

در اتاق ویزیت رنگ آبی در دیواره ها ،کف و سقف چرخیده است و پرسپکتیو جذابی را ایجاد کرده است. رنگ آبی شاید در نگاه اول رنگی سرد و بیمارستانی به نظر برسد اما این رنگ باعث آرامش مخاطبان و کاهش فشارخون آنها می شود بدین شکل استرس آنها در فضاهای درمانی کاهش می یابد.

دکوراسیون مطب پزشک عمومی با آبی پاستیلی
استفاده از رنگ آبی در مطب پزشک عمومی

یکی دیگر از جذابیت های فضای ورودی، کانتر پذیرش است. کانتر پذیرش قلب مرکزی هر فضایی می باشد ،در طراحی این کلینیک کانتر مانند یک سمبل در مرکز فضا قرار گرفته و توانسته فضای داخلی را تحت تاثیر خود قرار دهد، نورهای مخفی و خطوط باریک در دیواره ها و سقف یکی از ترفند های معمارانه برای ایجاد تنوع بصری است در فضایی که تمامی دیواره ها و سقف سفید هستند یک حرکت خلاقانه با رنگ متضاد یا استفاده از لوله های باریک نوری می تواند تاثیر بسیاری بر روی فضا بگذارد و فضا را از نظر جلوه و تنوع بصری پربارتر کند.

در طراحی دکوراسیون مطب پزشک عمومی، فضاها را باید به شکلی در نظر گرفت که تمامی بیماران با آسودگی خاطر بتوانند از آن استفاده کنند چرا که در این مطب ها معمولاً بیمارانی وارد می شوند که درخواست های درمانی متفاوتی دارند ،بعضاً می‌بایست به پزشکان دیگر یا بخش های دیگر ارجاع داده شوند پس شاید استرس افراد در چنین فضایی نیازمند کنترل بیشتری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>