دکوراسیون داخلی اتاق پزشک بررسی 30 نمونه مدرن

دکوراسیون اتاق دکتراتاق پزشکان و فضای ویزیت و درمان بیماران، بخش های بسیار مهمی از یک کلینیک را تشکیل می دهند، استفاده از رنگ، فرم و متریالی مناسب برای این فضا ها، تاثیر بسیاری بر روی حال روحی و جسمی بیماران و همچنین برداشت اولیه آن ها از فضا دارد. در طراحی و دکوراسیون اتاق پزشک، باید به این نکته توجه داشته باشیم که هر بیماری که وارد فضا می شود، ممکن است دارای استرس و اضطراب و یا حتی درد زیادی باشد، بیماری که ممکن است شب گذشته را نخوابیده باشد و نیازمند فضایی آرامش بخش و امن باشد.

ایجاد فضایی امن برای بیماران، ارتباط کاملا مستقیمی با طراحی داخلی فضا دارد، امنیت بصری و حال و هوای فضا را ما برای کاربران تعریف می کنیم و با توجه به عواملی چون فرهنگ، تجربیات بصری یک جامعه، فرم ها و نقش های قالب بر ذهن مخاطب و عوامل بسیاری دیگری ما را در تعریف بهتر یک فضا همراهی می کنند.

دکوراسیون اتاق دکتر

استفاده از عناصر بصری آشنا به چشم کاربران، آرامشی نسبی را به محض ورود برایشان ایجاد می کند، برای مثال یک تابلو با  یک جمله انگیزشی معروف که به داستان ها و پیشینه تاریخی یک کشور وابسته است می تواند آن احساس آشنا و امن را برای کاربر ایجاد کند، به شکلی که کاربر خود را متعلق به آن فضا و جزیی از افراد خاضر در آن جا بیابد، از این رو این مساله تاثیر بسیاری بر روی برداشت اولیه مخاطب می گذارد.

نکته بعدی که در دکوراسیون اتاق دکتر اهمیت بسیاری دارد استفاده از رنگ هاست، رنگ های به کار رفته در فضا نباید خیلی تند و هیجانی باشند، باید از رنگ های سرزنده و در عین حال ملایم استفاده کرد، این رنگ ها می تواند تاثیر بسیاری بر کاهش استرس، فشار خون و تنظیم حال روحی و به تبع آن جسمی بیماران بگذارد.

دکوراسیون اتاق دکتر

رنگ ها با گستره و طیف وسیعی که دارند می توانند هر مخاطبی را با برداشتی به خصوص مواجه کنند، برای مثال رنگ زرد، رنگی است با انرژی بالا، این رنگ برای افرادی که مشکل حرکتی دارند باعث ایجاد حسی دوست داشتنی و تحریک عصب ها می شود، ولی شاید برای افرادی که افسردگی دارند یا اضطراب بالایی را تحمل می کنند مناسب نباشد، از این رو با توجه به کاربری فضا بهتر است رنگی مناسب برای دکوراسیون مطب و کلینیک درمانی انتخاب کنیم.

فضای اتاق پزشک باید دارای نور کافی باشد، این فضا نباید برای کابران فضایی مبهم و نیمه روشن تلقی شود، استفاده از چراغ های سقفی استاندارد برای تامین نور عمومی مناسب هستند، در کنار این چراغ ها می توان از چراغ های تزیینی و جذاب نیز استفاده کرد، تا فضا را از سردی و یکنواختی محیط های درمانی دور کرد. نور های سرد باید در کنار نور های گرم به کار روند تا تعادل محیط حفظ گردد، نور طبیعی یکی از بهترین گزینه ها برای فضا های درمانی است، نور طبیعی فضا را خودمانی تر جلوه می دهد و حس حضور در محیطی دلپذیر را برای کاربران به ارمغان می آورد.

دکوراسیون اتاق دکتر

نکته بعدی که در طراحی داخلی مطب و کلینیک های درمانی تاثیر گذار است استفاده از مبلمان مناسب است، مبلمان مناسب برای فضای اتاق پزشک چیست؟

تا به حال بار ها شده که وارد یک فضای درمانی شویم و بعد از ورود به اتاق پزشک ندانیم بر روی کدام صندلی بنشینیم، کدام صندلی برای همراه است و کدام صندلی برای بیمار! کدام صندلی برای معاینه است و کدام برای صحبت با پزشک، این سردرگمی حاصل انتخاب یکنواخت مبلمان است، مبلمان انتخابی ما باید خود نشان دهنده اهمیت هر جایگاه باشند، برای مثال مبلمانی که برای مکالمات طولانی و مشاوره انتخاب می شوند باید ارگونومی مناسب جهت نشستن طولانی را داشته باشند یا مبلمانی که برای معاینات کوتاه در نظر گرفته می شوند می بایست با داشتن متریالی ساده تر با قابلیت ضوعفونی شدن در فضایی مناسب و منصوب به فضای معاینه قرار داده شوند. در دکوراسیون اتاق پزشک استفاده از مبلمان با ابعاد و اندازه مناسب، راحتی کاربر را تامین می کند از این رو استفاده از یک متخصص برای بررسی چنین موضوعی مهم است.

دکوراسیون اتاق دکتر

به طور کلی اگر بخواهیم فضایی مناسب برای بیماران ایجاد کنیم باید محیطی دوستانه برایشان ایجاد کنیم، فضایی که نشان دهد برای راحتی آن ها طراحی شده و در اختیارشان قرار گرفته است.

دکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتردکوراسیون اتاق دکتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>