تأثیر رنگ در طراحی داخلی کلینیک و بیمارستان

تأثیر رنگ در طراحی داخلی کلینیک
طراحی داخلی بیمارستان و کلینیک ها

عملکرد اصلی مراکز و محیط های درمانی مانند بیمارستان ها، کلینیک ها و مطب ها، درمان و معالجه انواع بیماری های جسمی و روحی می باشد.  با توجه به مطالعات انجام شده توسط متخصصان طراحی و دکوراسیون داخلی، جوّ محیطی که بیمار در آن قرار می گیرد، می توان در تسکین و یا تشدید بیماری موثر باشد. عوامل مختلف در طراحی داخلی کلینیک و مراکز درمانی در ایجاد محیطی آرامش بخش نقش مهمی دارند که یکی از مهم ترین آن ها رنگ می باشد. از آنجایی که رنگ ها به طور مستقیم بر روان افراد تأثیر گذار است، باید در انتخاب رنگ در طراحی داخلی کلینیک ها، بیمارستان ها و مطب ها دقت و تمرکز بیش تری داشته باشیم. در ادامه به تأثیر رنگ در طراحی داخلی کلینیک و بینارستان ها و نکات مهم در انتخاب رنگ بخش های مختلف محیط های درمانی خواهیم پرداخت.

استفاده از رنگ ها در مراکز بهداشتی و درمانی

اکثر صاحبان مراکز درمانی رنگ سفید را برای پوشش فضای داخلی انتخاب می کنند زیرا اغلب با تمیزی و بهداشت همراه است. اما رنگ آمیزی فضاهای کاملاً سفید، هوای سردی را ایجاد می کند و باعث می شود محیط های درمانی ترسناک تر از آنچه هستند به نظر برسند. این دیدگاه که نحوه طراحی و رنگ آمیزی محیط هایی که بیماران در آن درمان می شوند، بر ادراک بیماران از درمان و بهبودی آنها تأثیر می گذارد، در سال های اخیر رواج یافته است. محققان معتقدند که  اگر رنگ های دیوار، کفپوش و مبلمان با دقت انتخاب شده باشد، می‌تواند تأثیر مثبتی بر سلامت فرد داشته باشد. نکته مهم و قابل ذکر این است که رنگ ها نباید تنها برای ایجاد تاثیر زیبایی در مراکز بهداشتی به کار بروند. عناصر تزئینی به خوبی انتخاب شده می توانند به ایجاد محیطی دلپذیر و ایجاد احساس آرامش و راحتی در بیماران کمک کنند.

مطالعات اخیر علوم اعصاب نشان می دهد که طیف رنگ تأثیر مستقیمی بر سیستم بیولوژیکی و سلامت انسان دارد. (ادلشتاین، 2008). واکنش های روان شناختی و فیزیولوژیکی به رنگ ها، طرح های بیوفیلیک (هماهنگ با رنگ های طبیعت)، تئوری و عمل رنگ، اهمیت ویژه ای که نسبت به رنگ های خاص دارند، از عواملی هستند که باید در طراحی مراکز بهداشتی مورد توجه قرار گیرند.

تأثیر رنگ در طراحی داخلی کلینیک
طراحی داخلی بیمارستان و کلینیک ها
تأثیر رنگ در طراحی داخلی کلینیک
طراحی داخلی بیمارستان و کلینیک ها

در حالی که رنگ ها می توانند احساسات منفی یا مثبت را در افراد برانگیزانند، می توانند در تشخیص آن ها نیز نقش داشته باشند. نور و رنگ محیط برای تشخیص بیماری های پوستی خاص شناخته شده است. به عنوان مثال، رنگ زرد یا آبی که از سطح منعکس می شود ممکن است در تشخیص زردی پوست در اختلالات کبدی مشکل ایجاد کند.

زرد یک رنگ گرم است که نشان دهنده شادی، شادی و انرژی است، اما زیاده روی در آن می تواند باعث گریه نوزادان شود.

زرد فقط باید در حد اعتدال در محیطی که نوزاد در آن قرار می گیرد، استفاده شود. بهتر است به جای آن از رنگ های خنثی و رنگ های گرم ملایم استفاده شود.

از طرف دیگر قرمز برای استفاده در واحدهای قلبی مناسب نیست زیرا رنگی قدرتمند و پر انرژی است که فشار خون را افزایش می دهد.

مثال دیگری که اهمیت انتخاب رنگ را در مراکز بهداشتی درمانی نشان می دهد، واحدهای تغذیه است که باید رنگ های مختلف در آن به کار گرفته شود،  زیرا به عنوان مثال در حالی که آبی اشتها را سرکوب می کند، فشار خون را کاهش می دهد و بنابراین برای استفاده در واحدها یا مراکز چاقی مناسب است. در مقابل آن رنگ نارنجی اشتها را افزایش می یابد. اشتها، مغز را تحریک می کند، و میل به اجتماعی شدن را تحریک می کند و آن را برای استفاده در واحدهای بی اشتهایی مناسب می کند. از رنگ نارنجی برای بخش های روانپزشکی باید اجتناب شود زیرا ممکن است باعث تحریک بیش از حد فعالیت های ذهنی شود.

تأثیر رنگ در طراحی داخلی کلینیک
طراحی داخلی بیمارستان و کلینیک ها
تأثیر رنگ در طراحی داخلی کلینیک
طراحی داخلی بیمارستان و کلینیک ها
تأثیر رنگ در طراحی داخلی کلینیک
طراحی داخلی بیمارستان و کلینیک ها

زرد و قرمز دو رنگی هستند که می توانند در زمین های بازی کودکان یا سایر مکان هایی که برای فعالیت های خلاقانه طراحی شده اند استفاده شوند. این دو رنگ برای افزایش اعتماد به نفس اجتماعی نیز شناخته شده اند. از سوی دیگر، سبز و آبی باید در مناطقی که برای فعالیت های آرام تر طراحی شده اند که نیاز به تمرکز و تمرکز دارند، استفاده شوند. (شارپ، 1974).

تأثیر رنگ در طراحی داخلی کلینیک
طراحی داخلی بیمارستان و کلینیک ها

در حالی که می توان از رنگ‌های سرد در اتاق ها یا مناطقی که برای بیماران دارای فشاری خون استفاده کرد، رنگ های گرم مثل قرمز و نارنجی را می توان برای بیماران مبتلا به افسردگی در نظر گرفت.

رنگ های بسیار اشباع شده نباید در بخش های اوتیسم و ​​اسکیزوفرنی استفاده شوند، افراد مبتلا به صرع یا سایر اختلالات عصبی نباید در معرض رنگ های خیلی گرم مانند قرمز یا خیلی تحریک کننده قرار گیرند زیرا ممکن است باعث تشنج آن ها شود. (شارپ، 1974).

تأثیر رنگ در طراحی داخلی کلینیک
طراحی داخلی بیمارستان و کلینیک ها
تأثیر رنگ در طراحی داخلی کلینیک
طراحی داخلی بیمارستان و کلینیک ها

رنگ های بیش از حد روشن با تضادهای مشخص نباید در مناطقی که بیماران روان پریشی اسقرار دارند، استفاده شود. چنین بیمارانی نه تنها زمانی که لباسی با چنین رنگ را می پوشند، بلکه زمانی که خود را در محیطی می بینند که با چنین رنگ هایی رنگ آمیزی شده است، مستعد دریافت تأثیرات منفی چنین رنگ هایی هستند. ممکن است اثری خسته کننده، ترسناک و ترسناک از خود به جای بگذارد. بدین ترتیب به جای آن می توان از رنگ های خنثی آرام با رنگ های ملایم و گرم استفاده کرد.

ماندن در اتاقی که با رنگ های گرم رنگ آمیزی شده است ممکن است این تصور را ایجاد کند که زمان کندتر از حد معمول می گذرد. اجسام ممکن است سنگین تر و بزرگتر از آنچه هستند به نظر برسند و اتاق ممکن است کوچکتر از اندازه واقعی خود به نظر برسد. رنگ های گرم را می توان در مکان هایی که برای فست فود طراحی شده‌اند و در جاهایی که فعالیت های سخت و سخت فیزیکی انجام می‌شود، استفاده کرد.

برای رنگ های سرد کاملا برعکس است. قرار گرفتن در اتاقی که با رنگ های سرد رنگ آمیزی شده است ممکن است این تصور را ایجاد کند که زمان سریعتر از حد معمول می گذرد. اتاق ها بزرگتر از اندازه واقعی خود به نظر می رسند در حالی که اجسام سبک تر و کوچکتر به نظر می رسند (بیرن، 1978). در مناطقی که کار یکنواخت انجام می شود می توان از رنگ های سرد استفاده کرد. آنها با تأثیر منفی نویز مقابله می کنند (شارپ، 1974). می توان آن ها را با رنگ های خنثی در مناطقی که از دستگاه های MR استفاده می شود، ترکیب کرد و به کاهش اضطراب و ناراحتی که فرد هنگام ورود به دستگاه MR احساس کرده، کمک می کند.

یکی از تأثیر رنگ در طراحی داخلی کلینیک و بیمارستان ها در بخش استراحت پرستاران است. تحقیقات نشان می دهد پرستارانی که نیاز به استراحت کوتاه دارند، می توانند در اتاقی که دارای نورهای روشن و رنگ های قوی روشن هستند، قرار گیرند. پرستارانی که برای شاداب شدن به استراحت های طولانی‌تری نیاز دارند، باید اتاق‌هایی را داشته باشند که نور ملایم و رنگ‌های تیره تر رنگ شده باشد. همین قانون برای کسانی که در شیفت شب کار می کنند نیز صدق می کند.

فاکتورهای عملکردی که باید در هنگام انتخاب رنگ برای مراکز درمانی در نظر گرفته شوند

_ تأثیر نور و ماده بر رنگ

_ مشخصات سنی افراد استفاده کننده از منطقه

_ آیا افرادی که از منطقه استفاده می کنند بیمار یا بازدید کننده هستند و چقدر زمان را در آنجا سپری خواهند کرد؟

_ ماهیت بیماری، مشخصات و شدت بیماری که بیمار به آن مبتلا است چیست؟

_ ارتباط بیماری از نظر کوررنگی و درک رنگ

_ مناسب بودن رنگ های انتخابی برای کودکان

_ آیا نیاز به استفاده از رنگ های متضاد است یا خیر

_  آیا این ناحیه برای القای آرامش و آرامش یا تحریک حواس در نظر گرفته شده است؟

_ آیا هر دو به دنبال اثر آرام و گرم هستند؟

_ پرهیز از استفاده از رنگ های در نظر گرفته شده برای تشخیص خطر در نقاط مختلف یک منطقه

اتاق های بستری

اتاق های بیمار باید با رنگ هایی رنگ آمیزی شوند که آرامش را القا می کنند و برای حواس خیلی سنگین نباشند و باعث آشنایی شوند. نور و رنگ ها نباید خیلی روشن باشند. رنگ های بیش از حد روشن می تواند برای بیمارانی که بیشتر وقت خود را در اتاق خود می گذرانند خسته کننده و آزاردهنده باشد. وقتی بیمارانی که تازه از اتاق عمل به اتاق هایشان منتقل می شوند، اگر اتاق خیلی روشن و رنگی باشد، ممکن است پزشکان با بررسی چشم هایشان مشکل داشته باشند.

اتاق های عمل

استفاده از رنگ سبز یا ترکیب آبی/سبز برای دیوار اتاق عمل برای تسکین چشم پزشکانی که روزانه خون زیادی می بینند مفید است. از آنجایی که رنگ سبز در انتهای مخالف طیف رنگ قرمز قرار دارد، انتخاب مناسبی برای از بین بردن استرس چشم پزشکان است. برای این نواحی باید رنگ های سردتر با اشباع کمتر انتخاب شود.

واحدهای کودکان

خدمات کودک باید جذاب و پر انرژی باشد. کودکان معمولاً با پاشیدن رنگ های پرانرژی همراه با رنگ های مایل به آبی که به تسکین اضطراب، کاهش ضربان نبض و ایجاد سردرگمی کمک می‌کنند، هیجان زده می‌شوند.

تأثیر رنگ در طراحی داخلی کلینیک
طراحی داخلی بیمارستان و کلینیک ها

واحد های مراقبت ویژه

اتاق های مراقبت های ویژه باید آرامش بخش و آرام بخش باشند. دیوارها باید با رنگ های خنثی رنگ آمیزی شوند تا از ایجاد محیطی سرد هم از نظر فیزیکی و هم از نظر روانی جلوگیری شود، در حالی که می توان از قهوه ای روشن و رنگ های سبز روشن با جلوه ای آرام بخش برای برجسته کردن تاثیر رنگ ها استفاده کرد. به غیر از دیوارها، از رنگ های سرد می توان برای کف و سایر لوازم جانبی استفاده کرد.

اتاق های آزمایش

از رنگ های خنثی آرام‌بخش نیز می‌توان در اتاق‌های معاینه استفاده کرد. اگر اتاق معاینه چشم نیست، می توان از رنگ های قوی تر اما آرام روی دیوارها استفاده کرد تا با میز پزشک یا منشی تضاد ایجاد کند. دیوارهای اتاق معاینه را می توان با رنگ های سفالی یا قهوه ای رنگ کرد که برای چشم خیلی سنگین نیستند.

اتاق معاینه دندانپزشکان

حتی ایده رفتن به مطب دندانپزشکی ممکن است باعث ایجاد احساس اضطراب و ناراحتی شود. برخی از افراد گزارش می دهند که بدترین تجربیات پزشکی خود را در مطب دندانپزشکی داشته اند. بیش از 125 مطالعه در آمریکا در این زمینه انجام شده و پارامترهایی مانند نور مناسب، رنگ، کنترل صدا، فضا در نظر گرفته شده است. رنگ تابلوی ورودی و چراغ های با طراوت در ایجاد اولین تاثیر خوب بسیار مهم است.

تأثیر رنگ در طراحی داخلی کلینیک
طراحی داخلی بیمارستان و کلینیک ها

کافه ها و رستوران های بیمارستان

کافه ها و رستوران های بیمارستان ها باید به گونه ای طراحی شوند که فضایی پرانرژی داشته باشند، زیرا فضاهایی برای اوقات فراغت طراحی شده اند. در مناطقی که از رنگ های گرم استفاده می شود، افراد احساس آرامش و راحتی بیشتری می کنند. استفاده از رنگ های گرم در چنین مناطقی، آن فضاها را به مکان هایی مناسب برای چت، غذا خوردن و گذراندن اوقات خوش تبدیل می کند. در صورت وجود، ممکن است تنالیته های تیره برای ستون ها انتخاب شوند.

مناطق انتظار

تأثیر رنگ در طراحی داخلی کلینیک
طراحی داخلی بیمارستان و کلینیک ها

یکی از تأثیر رنگ در طراحی داخلی کلینیک و بیمارستان ها در بخش سالن انتظار است. از آنجایی که بیشتر افراد منتظر در بیمارستان ها بیشتر وقت خود را در سالن انتظار بیمارستان می گذرانند، این قسمت ها باید با رنگ هایی رنگ آمیزی شوند که جذاب، روح انگیز و چشم نواز به نظر برسند، اما باید مراقب بود که بدون تحریک بیش از حد حواس به کاربران آرامش دهد. هنگام جداسازی واحدها، استفاده از تنالیته های بصری قابل توجه نیز مفید است.

آزمایشگاه ها

تنالیته های سبز کم رنگ، رنگ پوست، زرد طلایی و آبی دریایی را می توان برای اتاق ها و آزمایشگاه های استریل شده استفاده کرد. اگر از آزمایشگاه یا اتاق استریل برای تشخیص رنگ استفاده می شود، رنگ های خاکستری مرواریدی مناسب هستند.

اتاق های درمان

سایه های آبی روشن و آبی دریایی را می توان برای اتاق های فیزیوتراپی یا رادیوتراپی استفاده کرد. آنها تنش عضلانی را کاهش می دهند و به رنگ پوست شادابی و روشنی می بخشند و فضایی سرد و بهداشتی ایجاد می کنند. سایه های نارنجی کم رنگ یا زرد باعث شادی و لذت برای کار و کاردرمانی می شود.

راهروها و پذیرش

تأثیر رنگ در طراحی داخلی کلینیک
طراحی داخلی بیمارستان و کلینیک ها

راهروهای بیمارستان ها و کلینیک ها و سایر مراکز درمانی ممکن است گاهی به طرز وحشتناکی ناآشنا و گیج کننده به نظر برسند. از این رو تأثیر رنگ در طراحی داخلی کلینیک پررنگ می شود و باید از تنالیته های قوی مخصوصاً در انتهای راهروهای طولانی و پیچ در پیچ استفاده شود تا به افراد کمک کند راحت تر راه خود را در بیمارستان و یا کلینیک پیدا کنند. این رنگ ها ممکن است هم برای دادن جهت و هم برای جداسازی واحدها از یکدیگر استفاده شوند. دیوارهای پشتی قسمت های پذیرش و میز جلو باید با رنگ هایی با رنگ های قوی تر رنگ آمیزی شوند تا به راحتی توسط بازدیدکنندگان بیمارستان قابل تشخیص باشند. استفاده از رنگ های گرم و سرد ممکن است بسته به بخش ها متفاوت باشد. در حالی که می توان از رنگ های گرم مانند نارنجی روشن، زرد-نارنجی کم رنگ و بژ-نارنجی برای راهروهای کودکان استفاده کرد، رنگ های سرد مانند سبز خزه ای یا آبی-سبز را می توان برای بخش مراقبت های ویژه در نظر گرفت. اگر رنگ های هلویی برای راهروهای طولانی در نظر گرفته می شود، می توان از سایه متفاوتی از همان تن برای انتهای دیگر راهرو استفاده کرد در حالی که انتهای مخالف همان راهرو را می توان با سایه های میانی آبی رنگ کرد. اگر به دنبال آن ضربه سرد هستید، یک انتهای دیوار را می توان به رنگ بژ روشن و انتهای دیگر را می توان به رنگ سبز کم رنگ، با انتهای راهرو به رنگ نارنجی یا قرمز رنگ آمیزی کرد.

تأثیر رنگ در طراحی داخلی کلینیک
طراحی داخلی بیمارستان و کلینیک ها
تأثیر رنگ در طراحی داخلی کلینیک
طراحی داخلی بیمارستان و کلینیک ها
تأثیر رنگ در طراحی داخلی کلینیک
طراحی داخلی بیمارستان و کلینیک ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>