بازسازی بیمارستان و نگاهی نو به طراحی داخلی فضای درمانی

بازسازی بیمارستانبازسازی بیمارستان یکی از مهم ترین بخش های مورد توجه در طراحی داخلی مطب و کلینیک های درمانی است، بهره گیری از فضا های موجود و توجه به پتانسیل ها و ضعف های موجود در فضا های درمانی و همچنین استفاده مناسب از آن ها، رعایت استاندارد های مربوط به هر فضا در بحث بازسازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
لابی، گاراژ و بخش خدمات آمبولانس فضا هایی هستند که بازسازی شدند و این بازسازی با هدف ایجاد محیطی با کیفیت، کاربردی و پیشرو انجام پذیرفت. طراحی ای که برای بخش لابی انجام پذیرفت با هدف ایجاد فضایی متفاوت و اتصالی مهم میان بخش جدید بیماران سرپایی و برج قدیمی بود، این لابی با طراحی ویژه خود سعی دارد، حمایت، امید و چشم اندازی وسیع را برای کاربران فراهم آورد، وجود نور طبیعی ، فرم های نرم و خلاقانه، حجم های پر و خالی، همگی محیطی مدرن و مطبوع را تداعی می کنند، محیطی که حس حضور در لابی یک هتل را به افراد می دهد.

بازسازی بیمارستان
سقف های چوبی با رنگ های گرم و آشنای خود، یک توقف و جذابیت بصری در مقابل دیواره های سفید ایجاد کرده اند از این رو طراحی ای مهمان نوزانه را به نمایش می گذارند. عملکرد این لابی و در واقع فضای مرکزی، اتصال دو بخش مهم به یکدیگر است، در طبقه همکف، بخش مراقبت از بیماران جدید و یک کافه مشرف به باغ برای انتظار بیماران و صرف چای و قهوه وجود دارد. فضای داخلی با کمترین جزییات و بیشترین میزان خلاقیت طراحی شده به شکلی که از افراد به هنگام ورود با غرفه مجسمه سازی استقبال می شود.

بازسازی بیمارستان
در طبقات بالا، فضا های انتظار به شکلی خصوصی تر وجود دارند، صندلی های مشرف به باغ، فضا های محصور، نور طبیعی و جلوه تاچ های رنگی در میان رنگ های خنثی همگی از ویژگی های طراحی این فضا هستند. رنگ شاخص به کار رفته در فضا سفید است، به شکلی که عناصری مانند مبلمان، تابلو ها و نقاشی های دیواری،سقف های چوبی و چراغ ها وظیفه ایجاد تنوع رنگی را بر عهده گرفته اند.

بازسازی بیمارستان
جانپناه های شیشه ای و فرم های به کار رفته در آن ها تاثیر بسیاری بر ترکیب حجمی کلی فضا گذاشته اند، این جانپناه ها در فضا هایی مانند پله ها و فضا هایی که ستون ها قرار داشتند، دید را محصور و در فضا هایی که نشیمن ها و مبلمان انتظار قرار دارد وسعت دید را باز گذاشته اند.
لکه های رنگی در معماری داخلی مدرن طرفداران بسیاری دارد، در فضا هایی که نمی خواهیم شلوغی بصری ایجاد شود و در عین حال سردی رنگ های خنثی فضا را تحت تاثیر قرار ندهد استفاده از لکه های رنگی ایده جذابی است. بر روی یک دیوار بزرگ سفید، یک قرنیز ساده آبی لکه رنگی است، این لکه رنگی تاثیر بسیاری بر روی داشتن طراحی ای گرم و دلپذیر دارد و گاهی وظیفه حضور این لکه ها را می توان بر روی دوش مبلمان، تابلو های هنری، گلدان ها و گیاهان و حتی کوسن های رنگی روی یک مبل گذاشت! به طور کلی لکه های رنگی در فضا هایی با طراحی ای مدرن و مینیمال جذابیت بصری محیط را افزایش می دهند.

بازسازی بیمارستان
استفاده از عنصر چوب در طراحی داخلی فضا های درمانی باعث گرم تر و دعوت کننده تر به نظر رسیدن فضا می شود، متریال چوب تاثیر بسیاری بر روی حس و حال فضا دارد، به طور کلی هر متریال طبیعی ای می تواند حس و حال فضا را تغییر دهد و حسی آشنا و جذاب برای مخاطب ایجاد کند، طبیعت آرامش بخش می تواند با شاخصه های هر چند کوچک خود در فضای داخلی، مخاطبان را جذب خود کند. سنگ های طبیعی اگر در قالب طبیعی تر و با فرآوری ای ساده تر استفاده شوند فضای داخلی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند. استفاده از متریال های طبیعی مانند چوب در بعضی موارد با استاندارد های طراحی کلینیک و بیمارستان در تضاد است از این رو در تمامی فضا های درمانی نمی توانیم از این متریال استفاده کنیم پس بهتر است فضا های انتظار که قلب تپنده طراحی مطب و کلینیک های درمانی اند را با استفاده از متریال های جذاب و آرامش بخش در اختیار کاربران قرار دهیم.

بازسازی بیمارستان بازسازی بیمارستان بازسازی بیمارستان بازسازی بیمارستان بازسازی بیمارستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>